czas czytania:
Nagrody Forum Polska-Litwa wręczone!
6 października 2023 r. w wileńskim ratuszu, w ramach międzynarodowego Forum „Lubelska Czwórka” odbyła się uroczystość wręczenia wspólnych Nagród Forum Współpracy i Dialogu Polska-Litwa i partnerskiego Forum Litwa-Polska im. Jerzego Giedroycia. W czasie uroczystości uhonorowanych zostało czterech laureatów.
Za aktywność na rzecz ochrony zbiorów Lwowskiej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego w związku z agresją Rosji w Ukrainie oraz za budowanie pozytywnych ukraińsko-polskich i ukraińsko-litewskich relacji, Kapituła przyznała Nagrodę Forum panu Tarasowi Woźniakowi, dyrektorowi Lwowskiej Galerii Sztuki. Laudację na cześć Laureata przygotował prezes polskiego Forum, dr Adolf Juzwenko, a w jego imieniu odczytał ją dr Łukasz Kamiński.
Dyrektor Ossolineum podkreślił zaangażowanie Tarasa Woźniaka w ochronę najwybitniejszych dzieł z powierzonej mu kolekcji, zaznaczył: „Jest to wyraz bliskiego nam – w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich – myślenia o dawnych polskich zbiorach jako elemencie wspólnego dziedzictwa Polaków i Ukraińców”.
Drugą wspólną Nagrodą Forum został uhonorowany prof. Borys Czerkas, historyk z Uniwersytetu Kijowskiego, obecnie walczący na froncie wojny rosyjsko-ukraińskiej. Kapituła Nagrody doceniła jego wkład w rozwój współpracy i pozytywnych relacji pomiędzy historykami polskimi, litewskimi i ukraińskimi w szczególności poprzez podjęcie inicjatywy na rzecz zacieśniania współpracy polsko- litewsko- ukraińskiej w celu zakończenia wojny rosyjsko-ukraińskiej. Laudację na cześć Laureata wygłosił prof. Rimvydas Petrauskas, rektor Uniwersytetu Wileńskiego, który przywołał duże osiągnięcia naukowe prof. Czerkasa podkreślając jednocześnie, że historia dzieje się dzisiaj, a postawa Laureata najlepiej obrazuje niezawisłość ukraińskiego ducha.
W czasie uroczystości zostały również wręczone Nagrody przyznane niezależnie przez oba stowarzyszenia. Forum Współpracy i Dialogu Polska-Litwa swoją Nagrodą uhonorowało panią Rasę Rimickaitė, attaché kulturalną Ambasady Republiki Litewskiej w Polsce, za wieloletnią działalność na rzecz współpracy kulturalnej oraz budowania pozytywnych relacji pomiędzy Polską i Litwą oraz pozytywnego wizerunku obu państw w opinii publicznej. Laudację na cześć Laureatki przygotowała prof. Anna Nasiłowska, która podkreśliła jej wielkie umiejętności i niezaprzeczalne sukcesy w sztuce budowania mostów między kulturami. Dr Joanna Tabor, która odczytała laudację w imieniu Autorki, dodała od siebie, że Rasa Rimickaitė „jak prawdziwy wizjoner myśli o przyszłości, troszczy się, by te kulturowe mosty były naprawdę mocne i by przetrwały nawet w dobie historycznych zawirowań”.
Litewskie Forum Współpracy i Dialogu im. Jerzego Giedroycia swoją Nagrodę przyznało Janowi Malickiemu, dyrektorowi Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Laudację na cześć Laureata wygłosił prof. Alvydas Nikzentaitis. Prezes Forum Litwa-Polska im. Jerzego Giedroycia przywołał propagowaną przez Giedroycia doktrynę ULB – Ukrainy, Litwy i Białorusi jako niepodległych państw, która stała się fundamentem programu wschodniego „Kultury”. Wskazał, że Jan Malicki przez swoją wieloletnią działalność stał się odzwierciedleniem tej idei, człowiekiem ULB.
W kapitule nagrody zasiadają m.in. dyrektor MHP Robert Kostro oraz historyk prof. Michał Kopczyński (MHP/IH UW). Wszystkim Laureatom serdecznie gratulujemy!
Nagrody Forum Polska-Litwa zostały sfinansowane przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.
W kapitule nagrody zasiadają m.in. dyrektor MHP Robert Kostro oraz historyk prof. Michał Kopczyński (MHP/IH UW). Wszystkim Laureatom serdecznie gratulujemy!
Nagrody Forum Polska-Litwa zostały sfinansowane przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.